Utility Carts
Carts designed for the storage and transport of various supplies and objects.
- (1)
- (1)
- (6)
- (6)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (12)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (37)
- (9)
- (6)
- (1)
- (5)
- (1)
- (41)
- (10)
- (20)
- (8)
- (6)
- (1)
- (2)
- (3)
- (4)
- (1)
- (13)
- (9)
- (16)
- (15)
- (1)
- (2)
- (12)
- (4)
- (1)
- (1)
- (6)
- (7)
- (9)
- (1)
- (5)
- (9)
- (1)
- (4)
- (6)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (10)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (33)
- (30)
- (2)
- (2)
- (5)
Filtered Search Results
Epredia™ Shandon™ Mobile Carts, Bariatric
Use Epredia™ Shandon™ Mobile Carts with AN-49 Transportable Autopsy Tables.
Mott Manufacturing Mobility Sigma Cart™ Full Height Cart Assemblies
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ideal solution for quicker lab reconfiguration
| Product Type | Cart Assembly |
|---|
| Width (English) | 20 in. |
|---|---|
| Product Type | Mobile Workstation |
Labconco™ Chemical Cart
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Labconco Chemical Cart is designed with two open shelves with rigid PVC extruded sides to help you keep chemicals from fall off while transporting them.
Rubbermaid™ Utility Cart with Lockable Doors
Science Education
A science education product.
A science education product.
Sturdy utility cart has lockable compartment for safe storage of contents.
Rubbermaid™ Five-Drawer Mobile Work Center
Science Education
A science education product.
A science education product.
Heavy-duty, portable work surface.
Rubbermaid™ Utility Cart
Science Education
A science education product.
A science education product.
Versatile, functional cart for easy transport
| Includes | Ergonomically push handle, molded-in customizable fittings, 2 lipped tray-shelf, rounded corners, 4 in. large nonmarking 2 fixed and 2 swivel casters, molded-in storage compartments, holsters, hooks and notches |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
| Height (Metric) | 84.5 cm |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 227 kg |
| No. of Shelves | 2 |
| Product Type | Heavy-duty Utility Cart |
| Color | Beige |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Transporting materials, supplies and heavy loads in almost any environment |
| Height (English) | 33.25 in. |
Rubbermaid™ Flat Shelf Carts
Science Education
A science education product.
A science education product.
Designed for transport of oversized, bulky items
| Includes | 4 in. large nonmarking swivel casters |
|---|---|
| Width (English) | 25.9 in. |
| No. of Shelves | 2 |
| Product Type | Utility Cart |
| Size | Medium |
| For Use With (Application) | Designed for transport of oversized, bulky items |
| Width (Metric) | 65.7 cm |
| Shelf Material | Polypropylene |
| Handle Material | Polypropylene |
Rubbermaid™ Two-Shelf Utility Cart
Science Education
A science education product.
A science education product.
Used for transporting materials, supplies and heavy loads in almost any environment.
SCHOOL OUTFITTERS ADJUST-HEIGHT PLASTIC AV CART
NC1428924 ADJUST-HEIGHT PLASTIC AV CART
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
BURKETT AND SONS INC CAMBRO BC330 3SHELF GRAY SBLUE
NC2961294 CAMBRO BC330 3SHELF GRAY SBLUE
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Uline POLY TUB CART - WHITE
NC3848212 POLY TUB CART - WHITE
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
LIFE TECHNOLOGIES
NC3930018 AB RHID UTILITY CTDG
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Grainger GRAINGER INC
NC3973158 UTILITY CART LOAD CAP 700LB
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More